Dětské účty jsou výhodné, srovnali jsme je za vás

Dětské účty
Pezibear / Pixabay

Na oblibě v poslední době získávají dětské účty pro děti již od 10 let. Rodiče jim tam posílají kapesné a učí je tak základy hospodaření a finanční gramotnosti. Dítě se tak naučí používat platební kartu či sledovat míru úročení. Jejich smysl je však diskutabilní.

Jaký je vlastně smysl dětských účtů? Je vůbec potřebný bankovní účet pro desetileté dítě? Otázky se objevují ve velké míře. Odborníci zabývající se finanční gramotností se domnívají, že dětské účty jsou vhodné, protože děti musí umět hospodařit. „Když už od několika let dáte dětem korunky do prasátka, později na účet, oni se učí základům finanční gramotnosti. Například, dáte jim každý 50 korun, kopeček zmrzliny stojí 10 korun. Oni utratí hned prvních pět dní a zjistí, že do konce měsíce už si nemohou znovu zmrzlinu dovolit. Příští měsíc budou hospodařit lépe,“ shodují se odborníci.

Zdůrazňují také, že platit v hotovosti a platební kartou je rozdílné, protože při placení kartou běžně člověk nepozná úbytek peněz fyzicky, proto je už odmalička nutné učit děti hospodařit.

Dětské účty už odmalička

Dětské účty jsou výhodnější než jejich ekvivalenty pro dospělé, protože banky si chtějí malé klienty udržet. Také průzkumy dokazují, že lidé, kteří jsou řadu let u jedné banky, těžko ji opustí, proto banky často svým dlouholetým klientům zvyšují poplatky, protože mají malou šanci, že jim odejdou.

Dětské účty bývají zakládány už od útlého věku, některé banky nabízejí založení dokonce od narození, od osmi let je možné založit dětský účet ve většině bank a zároveň je vydána platební karta, jinde se dá založit až od deseti let.

Finančně gramotná populace

Stále však část lidí vnímá dětské účty spíše skepticky. „V našem věku nic takového nebylo, dnes jsou všelijaké vymoženosti. Nicméně, od zkaženého bankovního a finančního světa by mohly být aspoň ty děti oproštěny,“ zmiňují starší generace. Nicméně, dřív nebo později budou muset děti s penězi hospodařit…

Zpravidla po uplynutí 15 let věku dítěte se dětský účet stane studentským účtem, poté se z něj stane účet pro dospělé. Klienti ale budou uvědomělí, už odmalička budou umět pracovat s financemi. Důležité ale je, aby stále porovnávali, zda na trhu není výrazně výhodnější nabídka, než jaká je situace u jejich stávající banky a aby tedy byli finančně gramotnými lidmi. Jedině tak budou banky nuceny se ke svým klientům lépe chovat a nabízet výhodnější podmínky…

Má vůbec smysl?

Nevýhodou studentských účtů je to, že většina nenabízí v aktivní formě internetové bankovnictví. Pokud tedy chtějí děti někam poslat peníze, musí spolu s rodiči jít na pobočku banky a zde za nemalý poplatek podat příkaz k úhradě. Výjimku tvoří například Poštovní spořitelna, kde od nedávna funguje internetové bankovnictví už pro děti. *

K čemu jsou vlastně dětské účty především určeny? Podle všeho k zasílání kapesného a jeho postupnému vybírání dětmi z bankomatů. Otázkou je tedy, proč nedají rodiče kapesné dětem rovnou, když na dětském účtu nemají internetové bankovnictví, nemohou platit kartou (platební karta je většinou nastavena tak, že z ní nejde v obchodě platit a jde pomocí ní jen vybírat z bankomatu) a prakticky nemohou posílat peníze? Kvůli tomuto kolotoči peníze zbytečně ztrácejí hodnotu, resp. banky vydělávají na poplatcích. Jediným logickým důvodem může být vysoký úrok, který některé dětské účty nabízejí.

Srovnání

Abyste se v nepřehledné nabídce dětských účtů vyznali, je třeba sledovat výhodnost daných účtů. Zde je malé srovnání situace.

Dětský účet Slůně, který nabízí Československá obchodní banka, oslní hned na začátku svým vysokým úrokem, o jakém by se běžným vlastníkům spořicích účtů mohlo nechat jen zdát. Horší je to s poplatkem za platební kartu, který činí 20 korun nebo s poplatkem za výběr z „vlastního“ bankomatu. Uklidňující však je, že první čtyři výběry v měsíci jsou zdarma, takže pro běžného klienta tento poplatek vlastně neexistuje…

Česká spořitelna svojí nabídkou spíše nepotěší, úrok není prakticky žádný, setina procenta ročně se při průměrném zůstatku prakticky neprojeví a poplatky také nejsou nemalé…

To v Komerční bance je úrok 1%, sice jen do třiceti tisíc, ale to nevadí, protože na dětských účtech vysoké zůstatky spíše nejsou. Ale i zde je poplatek za vedení platební karty a pro dítě 17 korun není tak málo jak se zdá…

Poštovní spořitelna neboli Era, ani nezklamala, ani nepotěšila. Úročení je malé, poplatky jsou, byť ne velké. Její účet je zkrátka průměrný.

GE Money Bank spíše potěšila, úrok 2,5% (byť „jen“ do třiceti tisíc) je sympatický, neplatí se ani za výběry ve vlastním bankomatu. Tady je zajímavé, že v bankomatu jiné banky se ani vybrat nedá.

UniCredit Bank má také úročení nadprůměrné, poplatky jsou nízké. Tento účet předčil očekávání.

Srovnání dětských účtů

Banka a název účtu: ČSOB – Dětské konto Slůně
Roční úrok: 2,5%
Výběr z bankomatu vlastní bankomat – cizí bankomat: 6 korun – 35 korun
Vedení platební karty měsíčně: 20 korun
Poplatek za odchozí platbu: nelze
Poznámka: Úrok 2,5% je jen do zůstatku 24 999 korun, poté je 1% do 999 999 korun. Při vyšším zůstatku jen 0,1%. První čtyři výběry z bankomatu ČSOB jsou zdarma.


Banka a název účtu: Česká spořitelna – Osobní účet ČS II. – FRESH
Roční úrok: 0,01%
Výběr z bankomatu vlastní bankomat – cizí bankomat: 29 korun (všechny)
Vedení platební karty měsíčně: 29 korun
Poplatek za odchozí platbu: 29 korun měsíčně za všechny
Poznámka: U České spořitelny se platí za platby paušálně 29 korun na měsíc. Podobně je to s výběry z bankomatu ČS, dva měsíčně jsou zdarma, všechny další za 29 korun.


Banka a název účtu: Komerční banka – Dětské konto Beruška
Roční úrok: 1%
Výběr z bankomatu vlastní bankomat – cizí bankomat: ve vlastním bankomatu zdarma
Vedení platební karty měsíčně: 17 korun
Poplatek za odchozí platbu: nelze
Poznámka: Úrok 1% je jen pro částky do 30 tisíc. Nad 30 tisíc je úrok 0,05%. Příkaz k úhradě podaný papírově stojí 39 korun.Poplatek za výběr z bankomatu jiné banky sazebník KB neuvádí, možná to ani s kartou speciální pro dětský účet není možné.


Banka a název účtu: Era Poštovní spořitelna – Era osobní účet
Roční úrok: 0,01%%
Výběr z bankomatu vlastní bankomat – cizí bankomat: 5 korun (zdarma 1. a 2. výběr) – 30 korun
Vedení platební karty měsíčně: 10 korun
Poplatek za odchozí platbu: 2 koruny
Poznámka: Zde se nejedná o dětský účet podle názvu, nýbrž o běžný účet s upravenými podmínkami pro klienty ve věku 10 až 25 let.


Banka a název účtu: GE Money Bank – Dětský účet Genius
Roční úrok: 2,5%
Výběr z bankomatu vlastní bankomat – cizí bankomat: zdarma – 40 korun
Vedení platební karty měsíčně: zdarma
Poplatek za odchozí platbu: nelze
Poznámka: Úrok 2,5% je účtován, jen pokud částka je do 29 999 korun. Poté se úrok sníží na 0,01%. Platba se dá zadat na pobočce, přijde vás to ale na 50 korun.


Banka a název účtu: UniCredit bank – Dětské konto
Roční úrok: 2%
Výběr z bankomatu vlastní bankomat – cizí bankomat: zdarma – nelze
Vedení platební karty měsíčně: zdarma
Poplatek za odchozí platbu: nelze
Poznámka: Úrok 2% platí, jen pokud je na účtu částka do 30 tisíc korun. Pro vyšší částky je úrok 0,01%.


A kdo je vítěz?

Je dána tato situace: dítě má účet, na němž má 5000 korun. V měsíci bude mít 2 výběry z „vlastního“ bankomatu a bude účtován poplatek za vedení platební karty.

Nejlépe dopadlo GE Money Bank, UniCredit bank, Era a ČSOB.

One comment

  1. Super článek, děkuji moc za napsání. Opravdu se hodí.
    Jen design stránek podle mě není ideální.

    Děkuji,
    D.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *