Floristika – kreativní kouzlení s květinami

Úprava, vázání nebo aranžování květin, tak se dá laicky nazvat floristika. Tu lze v jistém slova smyslu považovat také za umění. Umění, při kterém je nutné využít šikovnost, fantazii a znalost nejen květin ale i nástrojů k vázání květin potřebných.

Dlouholetá tradice, jejíž výtvory nás provází celý život

Již za dob starých Řeků a Římanů se objevují první floristické výtvory. Květinami se tehdy zdobila místa určená k obřadům, chrámy a také hroby nebožtíků. Na opravdové výsluní se floristika dostává až s dobou renesance. Zahradníci se stávají i květináři a starají se o parky a zámecké zahrady. Pěstují se nové exotické rostliny a začínají se aranžovat první květiny využívané jako dekorace zámeckých prostor.

V dobách minulých i současných je náplni floristiky především úprava a aranžmá květin. Všemožné rostliny jsou součástí našich životů a jsou používány při různých příležitostech. Snad každá žena za svůj život dostane alespoň jednu květinu a každý muž minimálně jeden pugét koupí.

Florista své dílo může připravovat na svatby, pohřby, různá výročí a ceremonie, nebo třeba na vánoce. Nejedná se pouze o pugety, ale také o věnce a různou květinovou výzdobu interiérů a exteriérů.

Živé i neživé, ale vždy se speciálními nástroji

Pro správné aranžování a práci s květinami je potřeba různých speciálních floristických potřeb. Říká se, že vrcholem floristů je kromě úpravy řezaných květin a zeleně především vytvoření věnce. K tomu jsou potřeba mimo jiné floristické dráty či dekorační tkaniny. Důležité jsou také připínáčky na různé dekorativní ozdoby nebo bodce na svíčky.

Aby pugéty dlouho vydržely a držely svůj původní tvar, je potřeba spreje na květiny. Využívány jsou také různé druhy floristických potřeb a floristických doplňků. Na trhu se mimo jiné objevuje nepřeberné množství nůžek nebo štípacích kleští.

Kreativní zábava i obor na vysoké škole

Floristika by měla být především velmi kreativní činnost, která vytváří něco ojedinělého. Využívat se mohou nejen květiny živé, ale také umělé. V dnešní době již umělé květiny často vypadají, jako by právě byly utrženy z nějakého záhonu. Konečný efekt z těchto květin může být pro někoho překvapivý, rozhodně se ale může rovnat květinám živým.

Odborníkem na aranžmá se člověk může stát mimo jiné i vystudováním vysoké školy. Jsou ale také jednodušší cesty. Člověk se sice nemusí stát vyloženě profesionálem, ale rozumět této činnosti může s určitou pílí také.

Existují různé workshopy a kurzy, kde se i laik může naučit jak s květinami zacházet. Předpokladem pro úspěch a schopnost aranžovat květiny je určitá zručnost. Mimo jiné je i důležité, jak kvalitní květiny jsou využívány a také to, jaké nástroje se k floristice používají.

Proč si k dokonalosti pugétů či věnců nedopomoct kvalitními nástroji, které aranžmá dokáží zpříjemnit a zjednodušit.

Profesionálové i zájemci o floristiku nakupují na www.lepaso.cz, kde mají velký výběr všeho potřebného pro aranžování.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *