Hypotéka – ideální volba pro nové bydlení

Hypotéka
FlashBuddy / Pixabay

Hypotéka představuje půjčení peněžních prostředků na jasně vymezený účel a tím je bydlení. Jde především o nákup nemovitosti či vylepšení stávajícího bydlení. V současnosti je možné využívat hypotéku i na financování rekreačních chat a chalup, které neslouží k podnikání. Zákon dokonce dovoluje hypotéku využít na financování pozemku, respektive stavební parcely.

Vyřízení hypotéky, správněji hypotečního úvěru, je vcelku složitou záležitostí, avšak při správném postupu vše může proběhnout velmi hladce. Důležité je prokázání schopnostihypotéku splatit, tedy prokázání bonity. Jde o doložení schopnosti splácet nejen hypotéku, ale i toho, že klientovi zbudou určité prostředky navíc. Jde o krytí banky pro případ ztráty zaměstnání či nemoci.

Při vyřízení hypotéky je nutné její zajištění určitou zástavou. Přesněji řečeno se jedná o zástavní právo k nemovitosti, která je ve vlastnictví klienta. Tento fakt je nutné uvést do katastru nemovitostí, aby bylo možné hypotéku poskytnout. Banka pak následně poskytne prostředky ve formě hypotečního úvěru obvykle do výše maximálně 90% hodnoty dané nemovitosti. Tím se banka chrání, před případným neplacením klienta. Jelikož v takové situaci je banka oprávněna danou zastavenou nemovitost prodat a jelikož to bude chtít učinit co možná nejrychleji, obvykle neobdrží 100% ceny nemovitosti, takže už poskytnutím hypotéky pouze na určitou poměrnou část hodnoty nemovitosti se banka opět kryje proti případném riziku.

Každá hypotéka má navíc svou fixaci, tedy dobu, po kterou zůstává neměnná úroková sazba a tím pádem i splátka. Vždy při skončení doby fixace banka nabídne fixace nové. Jde nejčastěji o rok, dva či pět let a k nim odpovídající úrokové sazby hypotéky. Následně je na majiteli hypotéky, zda a kterou z nabízených fixací využije. Pokud se mu ani jedna z nabízených možností nelibí, má možnost celou hypotéku bez poplatku jednorázově zaplatit, avšak obvykle klient jednu z nabízených sazeb vybere a zvolí danou fixaci. Hypotéka pokračuje dál až do další doby fixace, kdy se celý proces znovu opakuje.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *