Jak založit vlastní e-shop? 

V dnešní době lze snad vše koupit pohodlně na internetu. Množství e-shopů v posledních letech značně vzrostlo. Někteří z nás se proto zamýšlejí, zda by také oni neměli začít podnikat v této oblasti.

Nejdříve si dobře rozmysleme sortiment zboží, který budeme nabízet. Pokud se v něm budeme snadno orientovat, naše startovní pozice bude mnohem lepší. Vhodné také je si před otevřením internetového obchodu udělat analýzu toho, co a za kolik nabízí konkurence.

Jako u každého podnikání je nejlepší si udělat podrobný finanční plán – spočítat investice, dobu jejich návratnosti a porovnat to s našimi představami.

 E-shopové řešení

Pokud jsme již rozhodnuti, pak se nám nabízí hned několik řešení. V současnosti lze najít již hotové internetové obchody, které stačí pouze naplnit našim nabízeným zbožím. Pohodlnou variantou je také pronájem e-shopu. Řadu možností najdeme na internetových stránkách.

V některých případech je po určitou dobu takový e-shop zdarma. Toto ale nemusí být ideálním řešením pro každého, protože pronájem e-shopu neumožňuje realizovat naše nápady. Větší míru kreativity nabízí vytvoření a správa vlastního e-shopu.

Na počátku můžeme použít některou ze šablon, kterou pak můžeme podle potřeby aktualizovat. Jak je zde patrno, můžeme volit z pohodlných řešení. Najít lze také levný pronájem e-shopu.

Rozhodneme – li se však pro vlastní e-shopové řešení, musíme udělat několik kroků. Nejdříve si musíme vybrat firmu, která nám jej vytvoří. Musí najít vhodný hosting a servery, které zvládnou vysokou návštěvnost.

Grafický design a propagace

Důležité je také grafické zpracování. Internetový obchod by měl být v první řadě přehledný a informace v něm srozumitelné. Pouze na takové stránky se budou návštěvníci rádi vracet. Neméně podstatný je marketing, který se opírá o kvalitní SEO a využití PPC kampaní.

Využívat by měl jak placené, tak neplacené online kanály. Nastavování kampaní je časově náročné, ale jejich správu můžeme svěřit odborníkům. Významnou roli ve zviditelnění eshopu hrají sociální média – Facebook, Twitter a další.

Mnoho lidí si před koupí srovnává ceny na různých srovnávačích, proto nám rozhodně pomůže umístění našich výrobků také zde. Marketingové strategie je však nutno měnit podle aktuální situace, takže je nezbytné provádět analýzy a na základě jejich vyhodnocení je obměňovat podle potřeb zákazníků a stavu trhu.

Doprava

Správný výběr dopravce zajistí rychlou dopravu vybraného zboží k zákazníkům. Využít můžeme jak služeb České pošty, tak kurýrů – DHL, UPC a dalších. Také možnosti platby hrají významnou roli při výběru eshopu.

Po měsíci či dvou zhodnoťme práci našeho internetového obchodu a pokud nefunguje tak, jak jsme si původně představovali, zkusme se zamyslet nejen nad nabídkou zboží či jeho zpracováním, ale také nad zkvalitněním plateb či dopravy.

Chcete se poradit, jak na vlastní e-shop? Kontaktujte nás.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *