Jaká rizika může přinášet nebankovní hypotéka?

Jaká jsou rizika nebankovní hypotéky?
GregoryButler / Pixabay

Hypotéky dnes nabízejí převážně banky, ale rozhodně to není pravidlem. Tento úvěrový produkt totiž můžeme získat i u soukromých společností. Tím samozřejmě máme na mysli úvěr nazývaný jako nebankovní hypotéka. Ten může nabídnout několik výhod, jako snadná dostupnost, nebo široký výběr částek. Je ale i mnoho nevýhod a rizik, které mohou být s tímto úvěrovým produktem spojeny. Pojďme se společně podívat na to, jaké konkrétně to mohou být.

Největší riziko, jaké nebankovní hypotéka přinese? Vysoký úrok

Tím největším problémem, který se tohoto úvěrového produktu týká, jsou rozhodně vysoké úrokové sazby. Právě u nebankovních společností je známé, že jsou vzhledem k benevolentnosti získání nastaveny poměrně vysoko. A to je pro mnoho žadatelů problém, jelikož není výjimkou, že v konečném důsledku je možné přeplatit třeba i několik desítek, stejně jako několik stovek tisíc korun. Vše v závislosti na částce, kterou si bereme. Jelikož mnohdy úrok může překročit i hranici 10 procent, znamená to u milionových částek velmi vysokou nevýhodnost. Standardní bankovní hypotéky se totiž drží v řádech nižších jednotek procent.

Peníze jsou určeny pro každého

Druhým negativem je rozhodně to, že nebankovní hypotéka je dnes poskytována téměř každému, kdo má čím ručit. Znamená to jediné, a to fakt, že nemusí být dokládat příjem, stejně jako není nahlíženo do registrů. Na jednu stranu je to pozitivum, ale je třeba v tom vidět hlavně informaci o tom, že se daný člověk může výrazně zadlužit. Doslova nemá na splátky a tak se může dostat do dluhové pasti. A jelikož v rámci daného úvěru ručí svou nemovitostí, může vše vézt až k tomu, že mu je zabavena. Místo toho, aby se tedy radoval z nového bydlení, o střechu nad hlavou definitivně přijde.

Financovat nelze celou hodnotu nemovitosti

Standardem u bank je to, že hypotékou je možné financovat i 100 procent hodnoty celé nemovitosti. V tomto směru tuto výhodu nebankovní hypotéka jenom málokdy nabídne. Naopak je spojena především s tím, že lze financovat jenom část její hodnoty. U mnoha poskytovatelů se daná procentní hodnota drží okolo padesáti procent. Ostatně to dokládá i citace u jedné ze společností, kde je uvedeno toto: „Nebankovní hypotéky poskytujeme v rozmezí 1-30 let a financujeme do 50% tržního odhadu nemovitosti. Hypotéky jsou bez nahlížení do registru dlužníků a prokazování příjmu. Nebankovní hypotéky jsou vždy jištěné zástavním právem k nemovitosti, po celou dobu splácení je nemovitost ve vlastnictví klientů.“

Pozor také na poplatky

Ani tímto ale nevýhody nutně nemusí končit, protože počítat je třeba i s celou řadou dalších. I zde je nutné být konkrétní a tak bychom měli říci to, o jaké poplatky se může konkrétně jednat. Mezi ty nejznámější patří:

  • Poplatek za sjednání hypotéky
  • Poplatek za vedení hypotéky
  • Poplatek za mimořádnou splátku
  • Poplatek za předčasné splacení

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *