K čemu slouží Americká hypotéka?

Americká hypotéka - zajímavý úvěrový produkt
Hans / Pixabay

U americké hypotéky zkrátka není povinnost uvádět účel vynakládání prostředků. Právě tím se rapidně liší od standardní hypotéky, kde je nutné doložit vynaložení prostředků na bydlení. U americké hypotéky nic takového není a prostředky poskytnuté touto formou jsou plně k dispozici nabyvateli, který s nimi může nakládat dle svého uvážení.

V porovnání s klasickou hypotékou začíná americká hypotéka na nižších částkách, avšak není neobvyklá ani ve výši několika milionů. Stejně jako u klasické hypotéky je nutné ručit za americkou hypotéku zástavním právem k nemovitosti uvedeným na katastrálním úřadu. Instituce nabízející tento finanční produkt maximálně do výše 70% odhadní ceny nemovitosti, což je podstatně méně než jsou ochotny u hypotéky klasické. Je to z jasného důvodu, díky neúčelovosti vynaložení prostředků podstupují instituce poskytující americkou hypotékuvětší riziko, a proto se snaží banky a další společnost takto riziko snížit a přimět tak majitele nemovitosti k pravidelném, včasnému a spolehlivému placení.

S dobou placení u amerických hypoték je to velmi individuální. Záleží hlavně na částce, na kterou je hypotéka poskytována, avšak řádově jde o několik let až po maximální obvyklou výši 20 let. Takže je americká hypotéka relativně kratší než obvyklé hypotéky, ale podstatně delší než například spotřebitelský úvěr, který je nutné splatit během několika let či měsíců.

Při vyřizování americké hypotéky jsou náležitosti velmi obdobné jako u hypotéky standardní. Jde o prokázání dostatečné bonity klienta a jeho předešlé ochoty a schopnosti splácet své závazky. Často se nahlíží do registru dlužníků, zda zde nemá žadatel nějaké zápisy a popřípadě, jak moc jsou závažné. Dále je nutné ohodnotit a zapsat nemovitost, která je použita k ručení za danou americkou hypotéku. To vše je nutné zanést do katastrální mapy a evidence. Při samotném sepisování smlouvy je pak nutné předložit dva doklady totožnosti, příjmy a daný odhad ceny nemovitosti.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *