Karneval, masopust, párty – do mají společného? 

Karnevaly zdaleka nepatří jen k oblíbeným kratochvílím dětí. Čeká vás tématická party, na kterou je potřeba dorazit v kostýmu? Kde se vlastně karnevalové kostýmy vzaly a které patří k těm neoblíbenějším?

Kde se vzaly karnevaly

Co se týče původu slova karneval, lingvisté mají výkladů hned několik. Všechny mají ale jedno společného. Karnevaly jsou spjaty s obdobím, které ohraničují vánoční svátky a tzv. období půstu.

V Čechách známe tradiční označení masopust, který nám už celkem spolehlivě napovídá, kde se tento zvyk vzal: Opravdu je spojen s „opouštěním“ masa.

Jde tedy o období hojnosti a hodování mezi dvěma obdobími půstu. Četné hostiny pak byly neodmyslitelně spjaty i se zábavou, scénkami a dalšími kratochvílemi. Kostým na masopust do tradičního průvodu patří ke stále žádaným, lidová slavnost má v rámci některých regionů svoje místo i v moderní době.

A právě odtud se termín karneval přenesl obecně na jakoukoli jinou podobnou zábavu spjatou s maskami.

Nejslavnější karnevaly ve světě

Asi nejznámější podobnou slavností se slovanskými kořeny je karneval v brazilském Rio de Janeiru, kdy se město tradičně mění v pestrobarevné setkání mnoha masek, které se nese v rytmu ohnivé samby.

Kostým na karneval v Riu by měl především být náležitě extravagantní. Opulentní show každým rokem láká miliony návštěvníků z mnoha koutů světa. Obdobné akce se konají i v řadě jiných měst po celé Brazílii.

Bujarým veselím rok, co rok ožívají i ulice italských Benátek, a to už dokonce od 11. století. Benátčané si veselici nedali vzít ani nařízením z Vatikánu, oslavy se udržely dodnes.

Fantazii se přitom při pořizování kostýmu na maškarní rej rozhodně meze nekladou. Používají se dokonce i sklářské techniky. Typická je pro převleky hlavně propracovanost a okázalost.

Čeká vás akce v kostýmu?

Ti kreativnější a trpělivější sáhnou po nůžkách, látce, spoustě doplňků a obrní se dostatkem trpělivosti. Nemáte na výrobu kostýmů čas nebo dostatek šikovnosti? Řešením bezpracným je koupě.

Sehnat prakticky jakékoli karnevalové kostýmy pro dospělé i děti už v současných obchodech není problém, tématický převlek seženete i na poslední chvíli. Vyrážíte se svým doprovodem na firemní večírek nebo halloweenskou party a potřebujete se ve dvojici sladit? Sáhněte po párových kostýmech.

Mezi nejoblíbenější patří třeba tradiční postavy jako pirátů, velmi poznat je i inspirace filmovými hrdiny, kteří jsou aktuálně v kurzu. Pro nápady si můžete sáhnout i do historie a stylizovat se třeba do mód květinových dětí.

Moderní karnevalové kostýmy určené dámám se zase nebojí být velmi sexy. Máte-li při výběru volnou ruku, nebojte se patřičně odvázat, fantazii se rozhodně meze nekladou. Inspiraci vám mohou poskytnout dokonce i světové celebrity.

Autor: R-kontakt.cz – velkoobchodní a maloobchodní prodejce karnevalových potřeb

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *