Ovládáte bankovní terminologii?

Bankovní terminologie
stux / Pixabay

Abyste mohli získat půjčku s těmi vlastnostmi, které opravdu chcete, měli byste na alespoň základní úrovni ovládat bankovní terminologii.

Nemusíte přesně vědět, jak se počítají úroky, nebo ovládat složitější matematické vzorce spojené s finančním sektorem, ale neměli byste být překvapeni, pokud bude úředník v komunikaci s vámi používat některé běžné pojmy. Právě proto vám teď půjčky obecně respektive z tohoto pohledu představíme.

Pro průměrné klienty ale nejsou tak důležité úrokové sazby z hlediska ČNB, ale především ty, které stanoví komerční banky. Ty totiž ovlivňují, kolik si budou na svých účtech pravidelně připisovat.

Úrokové sazby

Úrokové sazby jsou společně s kurzem měny nejdůležitějším nástrojem funkční ekonomiky. Stanovuje je vždy Česká národní banka a to ve třech typech, kterými v podstatě ovlivňuje, jak vysoká bude aktivita investičních společností. Pokud stanoví ČNB vyšší úrokovou sazbu, banky jsou nuceny je naopak snižovat, což sráží i množství investic na trhu. Prokazatelně se nejedná o teoretickou úvahu, ale v praxi to tak opravdu funguje. Pro průměrné klienty ale nejsou tak důležité úrokové sazby z hlediska ČNB, ale především ty, které stanoví komerční banky. Ty totiž ovlivňují, kolik si budou na svých účtech pravidelně připisovat. Úroky mají už běžné účty, i když téměř zanedbatelné. Mnohem důležitější jsou samozřejmě u spořicích účtů, jejichž obliba je na nich přímo závislá. Specifickou kategorií jsou výnosy u investičních fondů, na které mají také úrokové sazby ČNB vliv.

Druhou kategorií, která se často zmiňuje, jsou samozřejmě úroky z úvěrů, které sem ale přímo nepatří. Jejich smysl snad není potřeba blíže vysvětlovat. Jednoduše vám říkají, o kolik navíc bance vrátíte a jsou tak základním ukazatelem, podle kterého se lidé při výběru půjček orientují, i když to není úplně šťastné.

Proč v jedné bance za něco platit, když to má jiná naprosto zdarma.

Poplatky

Tato neodmyslitelná součást všech finančních služeb je nesmírně kontroverzní a pochopitelně diskutabilní, protože některé bankovní poplatky opravdu postrádají jakýkoliv smysl. Na druhou stranu byste na ně měli alespoň z části nahlížet jako na platbu za jakoukoliv jinou službu. I pokud si pouze uložíte peníze na běžný účet, přinášíte tím bance nutnost administrativy, která není zdarma. Jen hodně těžko se dá generalizovat jejich výše, protože vše záleží na konkrétním produktu. Obecně jsou „nejlevnějšími“ produkty běžné a spořicí účty. Za mnohem složitější varianty, jakými jsou pojištění, nebo různá pokročilá spoření, zaplatíte mnohem více, o úvěrech nemluvě. I když jsou v mnoha případech zanedbatelné, protože se pohybují v řádech desítek korun měsíčně, měli byste se na ně ptát, protože i oni mohou ovlivnit vaše rozhodování. Proč v jedné bance za něco platit, když to má jiná naprosto zdarma.

RPSN

Celým názvem roční procentuální sazba nákladů je poměrně mladým pojem v bankovní terminologii, která má usnadnit porovnávání úvěrů. Častou chybou totiž vždy bylo, že si potencionální klienti sice našli úrokovou míru úvěru, ale nevzali v potaz frekvenci úročení a už vůbec další poplatky – vedení, převody, akontace apod., které pochopitelně také platí. Vznikl tak právě ukazatel RPSN, který toto všechno shrnuje a to v ročním období. Pokud si tak půjčíte konkrétní částku, RPSN vám řekne, kolik procent navíc zaplatíte bance, nebo i nebankovní společnosti za rok. Jedná se tak o velmi šikovný parametr, který byste měli v nabídce vždy hledat. Ze zákona mají dokonce poskytovatelé povinnost uvádět RPSN u všech spotřebitelských úvěrů na částku vyšší než 5000 Kč. Pokud to neudělají, je úvěr úročen diskontní sazbou ČNB, která je o poznání nižší.

Směnný kurz

I když by vám tento pojem nemusel moc říct, je směnný kurz v podstatě klasickým měnovým kurzem, který častou používáte, pokud si například nakupujete cizí měnu. Je nesmírně složité popsat, na jakém principu se směnný kurz určuje, ale každý asi ví, že se jedná o jeden z nejdůležitějších ekonomických ukazatelů. Právě od síly a stability měny, na kterou má samozřejmě směnný kurz vliv, se odvíjí počty investic, atraktivita národního trhu apod. V praxi se s ním setkáte jak ve směnárnách, tak i v bankách, pokud vám přijde zahraniční transakce. Ta se obvykle přepočítává podle směnného kurzu, který byl platný v den podání platebního příkazu. Spíše zajímavostí je, že i když má většina měn proměnlivé kurzy, existují i některé, které jsou závislé na světových měnách (především ty u rozvojových států), a tak mají pevný směnný kurz (zkuste inzerce půjček).

Ručitel je pak člověk, který se zavázal, že budete splácet, jinak přejde splátková povinnost na něj.

Ručení

Posledním pojem, který se často objevuje, je ručení a ručitelé. To požadují banky a nebankovní společnosti u vyšších úvěrů, u kterých si nejsou úplně jistí bonitou klienta, respektive jsou půjčky na tak vysoké částky opravdu rizikové. Nejtypičtější jsou v této kategorii samozřejmě hypotéky, u kterých ručíte nemovitostí. Existují ale i jiné úvěry, které ručení stavbou ve vašem vlastnictví vyžadují. Často se setkáte i s variantami, u kterých se musíte zaručit automobilem. Ručitel je pak člověk, který se zavázal, že budete splácet, jinak přejde splátková povinnost na něj.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *