Proč je důležité natírat dřevo?

Barvy na dřevo ani zdaleka nemají pouze estetickou funkci, jak by se na první laický pohled mohlo zdát. Jejich účel je mnohem zásadnější: chrání materiál před okolními vlivy a udržují ho co nejdelší dobu v naprostém pořádku.

Barva na dřevo vytváří po zaschnutí pružný ochranný film. Dřevo je díky němu v suchu, nevlhne, neplesniví a lépe si zachovává své vlastnosti. Barva dále chrání před nečistotami, agresivními chemikáliemi a v neposlední řadě také mechanickému namáhání. Na trhu jsou různé druhy barev, jejichž složení se různí podle konkrétního účelu dané.

Venkovní podmínky umí být ke dřevu obzvlášť drsné. Všechny lavičky, pergoly a další výrobky zkrášlující vaší zahradu si proto zaslouží pořádnou péči a ochranu. K tomu se hodí kvalitní venkovní barva na dřevo.

Je vyrobená tak, aby dokázala svůj účel plnit i v těžkých podmínkách prudkého deště, výkyvů teplot nebo třeba silného prášení ze silnice. Speciální barvy se vyrábějí tak např. na okna a dveře, protože se u nich počítá s větší mechanickou zátěží.

Jaké barvy na dřevo existují?

Barev na dřevo existuje celá řada. Výběr se obvykle odvíjí od vašeho očekávání a také konkrétního materiálu a dalších podmínek.

Barva nebo lak?

Užití základních pojmů barva a lak se často nesprávně zaměňuje. Pojem barva lze brát v širším smyslu jako barvy i laky dohromady, v užším pojetí se však jedná pouze o neprůhlednou hmotu nesoucí barevný pigment.

To znamená, že materiál úplně pokryje, po zaschnutí nevidíme jeho původní barvu. Naproti tomu laky se vyznačují tím, že jsou průhledné a bezbarvé.

Jakýmsi mezistupněm je pak lazura na dřevo – ačkoliv je průhledná a neobsahuje barevný pigment, mění původní odstín dřeva. Výhoda některých speciálních lazur spočívá v tom, že neuzavírají povrch úplně, a tak může dřevo dýchat a pracovat.

1. Akrylátové barvy

Akrylátové barvy se ředí vodou, případně syntetickými rozpouštědly. Z názvu vyplývá, že obsahují akrylátové polymery. Je vhodné je nanášet plstěnými válečky s chlupy o maximální délce 3 mm.

2. Syntetické barvy

Barvy obsahující pryskyřici a rozpouštědla. Schnou pomaleji než barvy akrylátové, a to zhruba 6 – 10 hodin.

Takové barvy ovšem nejsou zrovna přátelské k životnímu prostředí. V dnešní době se čím dál více lidí zajímá o udržitelný rozvoj a ochranu planety, což je bezesporu dobře. Barvy a laky v tomto ohledu nejsou pozadu. Existují také barvy přírodní, které nejsou k životnímu prostředí tak agresivní a lze je používat s naprosto čistým svědomím.

3. Olejové a voskové barvy

Barvy na bázi olejů a vosků jsou ekologickou alternativou předchozích zmiňovaných barev. Vyrábějí se např. ze slunečnicového, lněného, sojového či bodlákového oleje a z vosku carnauba a candelilla.

Na rozdíl syntetických barev nevytvářejí na dřevě film, nýbrž ochrannou vrstvou s otevřenými póry, díky kterým může dřevo dýchat. Nesmírnou výhodou je také fakt, že se nemusí nijak ředit a mohou se nanášet přímo na čisté dřevo bez předchozí penetrace.

Mezi jedny z nejlepších patří, přírodní voskové oleje Osmo, které najdete u jednoho z tradičních prodejců u nás – www.oleje-osmo.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *