Průvodce nákupem herního notebooku

S jejich výkonnými komponenty, barevným provedením a prémiovou cenou patří herní notebooky mezi něco jiného, než jsou běžné notebooky. A tak to také musí být, zvlášť pokud chcete hrát tak náročné hry jako je např. Zaklínač 3: Divoký lov, Grand Theft Auto 5 nebo používat brýle na virtuální realitu HTC Vice nebo Oculus Rift. Herní notebook pak většinou poznáte i podle agresivnějšího a barevnějšího provedení a podsvícení klávesnice.

V závislosti na vašem rozpočtu a hrách, které chcete hrát se pak vaše výdaje mohou pohybovat od 20 až klidně do 150 tisíc. Chcete si vybrat ten správný, pak postupujte podle níže uvedených tipů a rad. A ještě jedna věc na začátek, ušetřit i případně herního notebooku se dá při nákupu repasovaného notebooky na hry.

Rychlé tipy:

  • Nekupujte herní notebook pro low-end tituly jako je např. World of Warcraft. Tento typ her většinou zvládne i integrovaná grafická karta, takže nepotřebuje speciální herní stroj.
  • Vyhněte se dotykovým displejům. Jsou dražší a zbytečně vybíjí baterii.
  • 17 nebo 18 palcový notebooky je typicky výkonnější, ale zase méně přenosný. Zatímco 13–15 palcové jsou lehčí ale často postrádají výkonnější komponenty.
  • Ujistěte se, že je klávesnice pohodlná. Pokud máte tu možnost otestujte si ji ještě před nákupem.
  • Díky grafickým procesorům Nvidia 10-series jsou mobilní čipy již minulostí. Nové GPU jsou rychlejší, silnější a připraveny na virtuální realitu.
  • Vyhněte se notebookům s nižším rozlišením, než je full HD /1920 x 1080/
  • Zajistěte si spolehlivé úložiště. Investujte do SSD disku pro rychlejší instalaci her a jejich načítání při hře.
  • Pokud si chcete vyzkoušet virtuální realitu s brýlemi Oculus Rift apod. tak by vaše konfigurace měla být minimálně: Intel Core i7-6700HQ, GPU Nvidia GeForce GTX 1060 a portem HDMI 1.3.

Jak moc má být přenosný

Minimálně – 17–18 palců v případě, že máte v úmyslu váš notebook používat u vás doma nebo ho přenášet jen mezi místnostmi. Notebooky tohoto rozměru jsou obvykle nejvýkonnější, protože mají dostatek prostoru pro komponenty generující teplo. Jsou však již těžší a výdrž na baterii je také minimální.

Středně – 15 palců v případě, že pracujete s notebookem na klíně a už ho občas přenášíte. Notebook je o něco lehčí a vydrží i poměrně dlouho na baterii.

Hodně – 13 – 14 palců pro případy, kdy jste stále v pohybu a oceníte spíše nižší váhu notebooku a delší výdrž na baterii. U některých modelů se může vyšplhat až na 7 hodin. Rubem je samozřejmě nižší herní výkon, protože prostě nemají dost místa pro dobrý odvod tepla z komponent.

Grafika

Grafická karta nebo GPU jsou základním prvkem vašeho herního notebooku. Přenáší obraz na displej a starají se o plynulý přenos dat právě při hraní her. Většinou mají i svou vlastní vyhrazenou paměť VRAM, která jím se zpracováním obrazových informací pomáhá.

Přestože se jedná o jednu z komponent, kde mají průměrní herní nadšenci zažito, že více je lépe. V podstatě vám stačí i 4 GB VRAM. Většina notebooků na hraní je dodávána s procesory Nvidia GPU a někdy s AMD.

Běžní hráči

Grafika Nvidia GeForce GTX 1060 vám umožní na notebooku hrát hry jako je např. Mass Effect: Andromeda nebo Zaklínač 3, aniž byste museli obětovat úroveň detailů ve hře. Dokonce můžete připojit i virtuální brýle či 4K monitor.

Vyšší výkon

Nvidia GeForce GTX 1070 je střední řada s GPU 1070, která je připravena na VR a je schopna udržet i ve full HD rozlišení velmi dobrou obnovovací frekvenci, ovšem není tak tichá jako verze 1080. I tak si užijete hladkou grafiku ve hrách jako je Hitman ve full HD a 4K.

Chcete ještě něco lepšího zkuste kartu Nvidi GeForce GTX 1080, která s přehledem zvládá nejnovější herní pecky – Rise of the Tomb Raider nebo Grand Theft Auto V.

Případně můžete zkusit o osazení dvou grafických karet díky rozhraní SLI, které je dostupné na základních deskách některých herních notebooků. Dvě karty jsou lepší než jedna.

Obrazovka

Jaký má smysl mít plynulý frame rate a krásnou grafiku, pokud to váš notebook neumí pořádně zobrazit.

Rozlišení: Minimální rozlišení pro jakýkoliv herní notebook je minimálně 1920 x 1080. Stále oblíbenější se stávají herní notebooky s panely QHD 2560 x 1440 nebo 4K 3840 x 2160.

Dotykové obrazovky: Některé herní notebooky začaly nabízet tento typ obrazovky, což se hodí, pokud budete hrát např. Candy Crush nebo Cut the Lane. Pro většinu her je však tato funkce zcela zbytečná.

Matný nebo lesklý: Zde jde spíše o preferenci než cokoliv jiného. Existují příznivci lesklého i matného displeje.

OLED: je často uváděno jako budoucnost displejů. Skládá se z tenkého filmu organických sloučenin, které při zavedení elektrického proudu vytváří světlo. Tato technologie umožňuje použití tenčích a energeticky úspornějších panelů.

Cena herního notebooku

Jak již bylo na začátku řečeno, cenové rozmezí tzv. herních notebooků je opravdu široké. Pokud však chcete ušetřit a zároveň se dostat k hernímu stroji, zvažte pořízení repasovaného herního notebooku. Výhodou těchto strojů je kromě nižší ceny někdy až o 70 % oproti běžné i klasická záruka na 12 měsíců. Velký výběr repasovaných notebooků najdete na www.incomputer.cz

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *