Půjčky od soukromých osob

Půjčka od soukromé osoby může být výhodnou variantou
geralt / Pixabay

V dnešní době jsou půjčky zcela běžným finančním produktem, který je využíván v běžném životě širokou škálou žadatelů. Půjčky se stávají velmi běžnými, a tak se rozšiřuje nejen jejich výskyt, ale také jejich poskytovatelé. V dnešní době si můžeme půjčit od bankovních společností, nebankovních společností, ale také od soukromých osob. Banky i nebankovní společnosti jsou v současnosti velmi diskutované, a proto se zaměříme na půjčky od soukromých osob, o kterých se již moc nemluví.

Pojďme se tedy společně podívat, čím jsou půjčky od soukromých osob specifické a čím jsou naopak rizikové.

Specifika půjček od soukromých osob
V prvé řadě bychom si měli zodpovědět otázku, jakými specifiky se půjčka od soukromých osob vyznačuje. Po pravdě na tuto otázku není jednoznačná odpověď. Neřekneme vám, kolik a na jak dlouho vám daná soukromá osoba půjčí. Vše totiž záleží na dohodě mezi soukromou osobou jako poskytovatelem a vámi jako žadatelem či dlužníkem.

Veškerá specifika se tedy odvíjejí od daného soukromého poskytovatele. Obecně řečeno si však můžete půjčit od několika stovek do několika desítek či stovek tisíc. Veškeré podmínky se však odvíjejí od vaší domluvy.

Možná rizika půjčky od soukromých osob
Půjčka od soukromé osoby je však velmi riziková, fungují například jako narušovatel vztahů, pokud si půjčíte od příbuzných nebo blízkých přátel. V tomto článku se však nebudeme zajímat půjčkami od blízkých osob, ale půjčkami od soukromých osob, které si půjčováním peněz vydělávají.

Takové soukromé osoby nemůžete mít vy ani nikdo jiné pod kontrolou. Tyto osoby se sice musí pohybovat v mezích zákona. Na druhou stranu problém lichvy a nemorálního chování, ač jsou zákonem upraveny, je všudypřítomný. V okamžiku, kdy půjčuje společnost, snaží se poskytovatel budovat dobré jméno. Soukromá osoba, která však půjčí jednou začas, si dobré jméno dělat nepotřebuje, a proto se může chovat, jak chce.

Směnka jako plus i mínus
Půjčky od soukromých osob se půjčují na směnku. Ty však mohou být dvousečné, neboť jsou lehce vymahatelné. Věřitelovi stačí je jen předložit a následně vás může dovést až k exekuci.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *