Úvěry

Úvěry
blickpixel / Pixabay

Úvěr představuje dočasné postoupení peněžních prostředků věřitelem a musí být dlužníkem řádně vrácen. Navíc je za tento úvěr povinen dlužník věřiteli zaplatit úrok ve sjednané výši. Na českém trhu existují bankovní a nebankovní úvěry. Oba druhy mají svá specifika a svůj segment zákazníků. Bankovní úvěry, které mají ještě velkou řadu členění, jsou vhodné pro klienty, kteří jsou zaměstnanci a neměli nikdy problémy se splácením svých závazků, takže nemají žádný záznam v registru dlužníků. V tom případě nemají problém bankovní úvěr získat.

Navíc banky se specializují i na firemní klientelu, kdy půjčují peníze firmám ve forměpodnikatelských úvěrů, které jsou účelově zaměřené dle projektu, na který se daný úvěr poskytuje.

Druhou velkou skupinou jsou , které poskytují nebankovní instituce asoukromí investoři. Zde se jedná o velkou řadu institucí, které nabízejí nepatrně méně výhodné podmínky, avšak daleko širší pole působnosti. Jde o neúčelové formy úvěrů, často s okamžitou výplatou peněžních prostředků a bez nutnosti dokládat příjmy či nahlížení do registru.

Proto jsou nebankovní úvěry tak populární. Jsou totiž vhodné i pro klienty, kteří měli v minulosti problém svůj úvěr splatit, avšak v současnosti již takové problémy nemají. Přestože jsou v registru stále vedeni jako nesolventní a tím jsou pro bankovní sektor příliš rizikové.

Nebankovní instituce však tento předsudek nemají, takže dokážou uspokojovat svými úvěry i klienty, kteří mají z minulosti nějaký vroubek, či pouze nechtějí dokládat své příjmy bance. U nebankovních institucí se totiž často na poslední měsíční příjmy neptají. Není zde povinnost dokládat poslední tři měsíce velikost příjmů, takže je tento typ úvěrů vhodný i pro ženy na mateřské dovolené, čerstvě zaměstnané pracovníky či důchodce. Všem těmto skupinám dokáže nebankovní sektor vyjít vstříc.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *